Der Bundespräsident ist mit dem Zug in Prag angekommen. Er hat mit Zeman in Lani zu Abend gegessen, er wird sich auch mit Babiš iROŽLAS . treffen

Bundespräsident Frank-Walter Steinmeier ist am Mittwoch mit einem Zug aus Berlin zu einem Besuch in Tschechien eingetroffen. Kurz nach 15.30 Uhr traf er am Prager Hauptbahnhof ein. Während seines dreitägigen Aufenthalts wird er Präsident Milos Zeman oder Premierminister Andrei Babiss (YES) treffen. Er wird schließlich Usti nad Labem besuchen.
Prag
(Aktualisiert: 08.08.2021 21:47 Uhr)

Auf Facebook teilen
Auf Twitter teilen


Auf LinkedIn teilen


DruckenKopieren Sie die URL
Abgekürzte Adresse

Schließen
Bundespräsident Frank-Walter Steinmeier und First Lady Elke Biedenbenderer trafen mit dem tschechischen Präsidenten Milos Zeman und seiner Frau Ivan zusammen. | Quelle: Jiří Ovčáček Twitter

Am Bahnhof wurde der Bundespräsident unter anderem von Rudolf Jindrak, Direktor des Auswärtigen Amtes auf der Prager Burg, und Aleš Čmelař, stellvertretender Außenminister, begrüßt. Steinmeier betrachtete auf dem ersten Bahnsteig eine Statue von Nicolas Winton, dem Retter der jüdischen Kinder. Begleitet wurde er vom tschechischen Botschafter in Deutschland Tomas Kafka und dem neuen deutschen Botschafter in Tschechien Andreas Kunne.


Před 79 lety sedm statečných parašutistů vzdorovalo německé přesile. Bránili se hodiny


Číst článek


Před odjezdem do Prahy Steinmeier označil svou návštěvu Česka i jako cestu do minulosti, protože vztahy Čechů a Němců nebyly vždy nejlepší. Nyní je ale přesvědčen o tom, že sousedství a partnerství stojí na pevných základech, které neohrozí žádný politický vývoj.

Německá média považují za mimořádné, že se Steinmeier do Česka vydal vlakem. Je to jeho první taková zahraniční návštěva. Steinmeier České televizi po příjezdu řekl, že cesta vlakem ukazuje, že z Berlína není žádné jiné evropské hlavní město tak blízko jako Praha. „To je pravda zeměpisně, ale myslím, že to mohu říct i s ohledem na dobré sousedství našich zemí,“ poznamenal.

Do Prahy německého prezidenta doprovázel i spisovatel Jaroslav Rudiš. „Je to velký signál, který mluví pro železnici, pro Čechy a pro Němce. Je skvělé si uvědomit, že každé dvě hodiny tady tenhle vlak mezi Prahou a Berlínem jezdí. Takové skvělé spojení nemá každá evropská metropole,“ řekl po příjezdu Rudiš. Za jízdy se zúčastnil prezidentovy debaty s pendlery. Uvedl, že tyto přeshraniční pracovníky považuje hlava spolkové republiky za velmi důležité. „Ti žijí ten běžný život česko-německých vztahů vlastně dennodenně. Byly to i pro mě strašně zajímavé příběhy,“ uvedl.

Delegace poobědvala v jídelním voze, podávala se svíčková a jako dezert palačinka. „Servírovala to na přání pana prezidenta legenda na kolejích a legenda Českých drah pan Peterka z Jeseníku, ten byl povolán do služby a obsluhoval německého prezidenta, kdybych to řekl s Bohumilem Hrabalem,“ přiblížil Rudiš. O vrchním Pavlu Peterkovi sepsal před několika lety velkou reportáž pro německý deník.

Večeře v Lánech

Z Prahy odjel Steinmeier na zámek v Lánech, do letního sídla českých prezidentů. Položil květiny u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Poté následovala soukromá večeře s prezidentem Zemanem, která se podávala pod širým nebem ve stanu. Vedle obou prezidentů k ní zasedly i první dámy – Ivana Zemanová a Elke Büdenbenderová.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier s manželkou Elke Büdenbenderovou povečeřeli v Lánech s Milošem a Ivanou Zemanovými. | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

Oficiální jednání mají oba prezidenti naplánováno až na čtvrteční dopoledne. Na Pražském hradě německého prezidenta uvítá Zeman s vojenskými poctami. Setkání bude předcházet pieta v kryptě pravoslavného kostela v Resslově ulici, kde Steinmeier uctí památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Steinmeier do Národního památníku hrdinů heydrichiády přijde jako první hlava německého státu.


Kdo povládne po Merkelové? ‚Jak pandemie ustupuje, mizí vztek na vládní strany,‘ hodnotí politoložka


Číst článek


Ve středu řekl, že si Německo připomíná svou odpovědnost. Připomněl, že kromě atentátníků zemřela i řada dalších nevinných lidí. Označil za povinnost, aby bylo současné dobré sousedství posíleno, a to hlavně pro budoucnost.

Ve čtvrtek se německý prezident setká také s předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), jednání s premiérem Babišem je v plánu v pátek. Vedle Prahy navštíví Steinmeier také Ústí nad Labem. V severočeském městě si mimo jiné prohlédne multimediální expozici nazvanou Naši Němci.

V plánu má také návštěvu Strahovského kláštera, setkání se zástupci německých firem nebo recepci na německé ambasádě. Soukromě se také setká s bývalým českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09), potvrdil mluvčí TOP 09 Vladan Vaněk.

ČTK

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru


Sdílet na LinkedIn


TisknoutKopírovat url adresu
Zkrácená adresa

Zavřít
Diederick Beitel

"Food-Nerd. Stolzer Speck-Experte. Alkohol-Junkie. Ärgerlich bescheidener Problemlöser. Zertifizierter Bier-Guru."

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert